Wolontariat

Zajęcia Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza prowadzone są zgodnie z programem własnym „Wolontariat Częścią Mojego Życia” przyjętym  do realizacji przez Radę Pedagogiczną w dn. 10 października 2006 roku. W Klubie działa 40 Wolontariuszy.

Program ten ma przede wszystkim przygotować uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Józefa Wybickiego do przyszłej pracy w wolontariacie. Uczestnicy Klubu Młodego Wolontariusza nie tylko poznają zasady pracy i główne zagadnienia związane z pracą na rzecz bliźniego, ale również podejmą próbę udzielenia pomocy swoim koleżankom i kolegom. Poza tym wezmą udział w akcjach charytatywnych „Fundacji Pomóż i Ty” i innych, które zostaną przeprowadzone przez młodych wolontariuszy na terenie placówki. Program ma pokazać młodemu pokoleniu, że jest potrzebne i może zmieniać świat na lepsze oraz uwrażliwić ich na potrzeby innych ludzi.

CELE PROGRAMU

• Przygotowanie do pracy w wolontariacie;
  • Poznanie pojęcia wolontariatu oraz zagadnień z nim związanych;
  • Poznanie pracy wolontariusza;
  • Utożsamienie się z zasadami wolontariatu i postępowanie zgodnie z nimi;
  • Praca nad własnym rozwojem;
  • Wyrabianie w młodym człowieku poczucia odpowiedzialności za podejmowane działania;
  • Wyrabianie w młodym pokoleniu postawy szacunku i empatii w stosunku do bliźnich;
  • Uwrażliwienie młodego człowieka na potrzeby innych;
  • Doskonalenie umiejętności pracy w zespole.

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

1. Poznajemy zasady pracy w wolontariacie  i główne zagadnienia związane z pracą na rzecz bliźniego;
  2. roznosimy mleko i owoce do klas młodszych;
  3. pomagamy w nauce;
  4. czytamy młodszym kolegom i koleżankom;
  5. pomagamy w świetlicy szkolnej i stołówce;
  6. szerzymy w szkole ideę wolontariatu;
  7. organizujemy akcje charytatywne;
  8. uczestniczymy w akcji „Dziewczynka z zapałkami” na terenie Auchan w Rumi.

Nasze wolontariuszki od lat zdobywają tytuł laureatek samorządowego konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w kategorii wiekowej „Ósemeczka”