Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi

Naszych uczniów wspierają:

PRZYJAZD DO PORTUGALII 06 MARCA

Szkolna grupa Erasmus+ ????????dotarla po długiej podróży do portugalskiego ????????miasteczka Vila Real. Powitano nas bardzo serdecznie! Od razu mieliśmy tez okazje podziwiać ten region, m.in. winnice w dolinie rzeki Duoro. Gościliśmy w partnerskiej placówce, przedstawiając prezentację o naszej szkole, zabytkach średniowiecznych i lokalnych legendach. Zwiedzaliśmy także sale lekcyjne, bibliotekę i inne pomieszczenia szkolne. Gościliśmy w urzędzie miasta. To był cudowny dzień! Pozdrawiamy z dalekiej Portugalii!????????

07 - 08 MARCA

Poniedziałek zakończył się zabawami integracyjnymi poprzedzonymi grą plenerową w formie escape room, w czasie której tropiliśmy średniowieczne budowle miasta Vila Real. Wtorek spędziliś my w najstarszym, powstałym w średniowieczu mieście Portugalii - Guimaraes. Zwiedziliśmy zamek króla Alfonsa Zdobywcy - pierwszego portugalskiego wladcy. Mieliśmy też okazję odbyć spacer malowniczymi średniowiecznymi uliczkami miasteczka. Bylo wspaniale!

09 MARCA

Środa upłynęła nam na warsztatach garncarskich w Muzeum Starego Miasta Vila Real, po których udaliśmy się do szkoły partnerskiej. Tam wzięliśmy udział w średniowiecznych grach oraz warsztatach z pieczenia ciasteczek z nadzieniem dyniowym o wdzięcznej nazwie "pitu". To był kolejny dzien pełen wrażeń!

10 MARCA

Czwartek okazał sie kolejnym pracowitym dniem grupy Erasmus +.Pojechaliśmy do malowniczej doliny Douro, gdzie zwiedziliśmy średniowieczny klasztor, barokowy kościół, a w zamku Lemego - muzeum poświęcone epoce średniowiecza. Na zakończenie zmagaliśmy się w grupach z zagadkami - łamaliśmy sekretne kody z odległej przeszłości. To był wspaniały, choć męczący dzień.

11 MARCA

W piątek grupa Erasmus + odwiedzila Porto. Spacerowaliśmy malowniczymi uliczkami, oglądaliśmy fasady kamienic pokryte płytkami azulejos, podziwialiśmy wspaniałe budynki pochodzące nie tylko z epoki średniowiecza. Cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonych chwil z kolegami z krajow partnerskich. Kupowaliśmy pamiatki w małych sklepikach czując, że nasza portugalska przygoda dobiega końca. Nadszedł czas pożegnania z grupami z Wloch i Hiszpanii - zamierzamy kontynuować nasze przyjaźnie w przyszłości.

POWRÓT DO RUMI

Czas pożegnać Portugalię. Miniony tydzien obfitował w szereg niezwykłych wydarzeń - uczniowie nigdy go nie zapomną. W działaniach wspierali ich nauczyciele: Magdalena Gepner i Joanna Ginter-Reglińska. Niebawem wszyscy pełni wrażeń wrócą do szkoły. Do zobaczenia