KASZUBSKIE WARSZTATY

17.01.2022 r. podczas zajęć z języka kaszubskiego uczniowie uczestniczyli w warsztatach o tematyce świątecznej wraz zaproszonymi gośćmi p.Romanem Drzeżdżonem - kaszubskim pisarzem, poetą, satyrykiem i publicystą oraz p.Iwoną Stenką pracownikiem Muzeum w Wejherowie. W pierwszej części naszego spotkania p. Roman przedstawił prezentację na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych na Kaszubach. Wspólnie śpiewał z dziećmi znane na Kaszubach kaszubskie nuty, ale w wersji świątecznej, co wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. W dalszej części uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Zdobienie kaszubskiego domu". Metodą decoupage każdy uczestnik wykonał swoją kùglã - bombkę. Graliśmy również na tradycyjnych instrumentach kaszubskich jakimi są diabelskie skrzypce i burczybas.

NA KASZUBSKĄ NUTĘ

17.01.2022 r. mieliśmy przyjemność poczuć klimat jeszcze świąteczny, a to za sprawą wspólnego kolędowania ze znanym artystą Teatru Muzycznego w Gdyni p.Leszkiem Bolibokiem oraz wokalistą zespołu „Fucus" p. Rafałem Rompcą. Nasi Goście już nie po raz pierwszy zostali przyjęci z wielkim entuzjazmem. Uczyliśmy się nie tylko śpiewać, ale również akompaniować kolędy w języku kaszubskim.

MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA - ETAP POWIATOWY

Gratulacje dla uczestniczek kolejnego etapu regionalnego konkursu czytelniczego "Méster Bëlnégò Czëtaniô". W eliminacjach powiatowych spośród 68 uczestników wyróżnienia w swoich kategoriach otrzymały:
Paulina Seide z kl. 2D
Wiktoria Dmowska z kl. 5A
Organizatorzy powiatowego etapu konkursu Gminnego Domu Kultury w Lini dziękują wszystkim reprezentantom powiatu wejherowskiego za udział i zaangażowanie, życząc dalszych sukcesów.

MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA - ETAP MIEJSKI

16 listopada br. w Miejskim Domu Kultury w Rumi odbyły się VIII eliminacje międzyszkolne do regionalnego konkursu czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice, które na co dzień uczą się języka regionalnego. Gratulacje za zajęcie nagrodzonych miejsc i piękną interpetację różnorodnych tekstów. Wszystkie uczestniczki będą reprezentować szkołę w powiatowym etapie konkursu w Linii. Życzymy powodzenia .

WYNIKI:

kategoria klas I-III 1 miejse – Paulina Seide kl. 2d 2 miejsce – Marika Wysocka kl. 2d

kategoria klas IV – VI 1 miejsce – Wiktoria Dmowska kl. 5a Kategoria klas VII – VIII 2 miejsce – Natalia Dampc – Woś kl. 7e

CIEKAWE LEKCJE HISTORII I KULTURY

8 listopada br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej odbyły się niecodzienne lekcje historii i kultury Kaszubów. Nasze uczennice z klasy 5a przy współpracy z prowadzącymi zajęcia tj. p. Romanem Drzeżdżonem i p. Mateuszem Szubą poszukiwały m.in. odpowiedzi na pytania: Czy książe Świętopełk był Wielki?, dlaczego Gryf znajduje się w herbie Kaszub?. Zwiedzając Muzeum odkrywaliśmy kolejne karty historii Kaszub m.in. na czasowej wystawie pt. „Gryf na Pomorzu”. Te i inne ciekawe zagadnienia poruszane były podczas rozwijających i interesujących zajęć. Na koniec nie zabrakło ruchowej zabawy.

ŻYWA LEKCJA HISTORII O KASZUBACH

20 września klasa 2d i uczniowie z klas starszych w ramach nauki języka kaszubskiego uczestniczyli w żywej lekcji historii o Kaszubach. Odwiedziliśmy Szymbark i prężnie działające Centrum Edukacji i Promocji Regionu.To właśnie tutaj znajduje się m.in. Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, rekonstrukcja Bunkra Gryfa Pomorskiego. Naszym uczniom szczególnie spodobał się Dom do Góry Nogami i Kaszubski Świat Bajek. Wędrowaliśmy wąskimi ścieżkami i odkrywaliśmy kolejne bajki i baśnie. Na zakończenie wspólnie z przewodnikiem zaśpiewaliśmy ,,kaszubskie nuty,,.