Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi

Naszych uczniów wspierają:

HEJ KASZUBY...

6 marca 2023 w MDK-u ,,Dworek pod Lipami'' odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów XXIV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego z cyklu ,,Hej Kaszuby, jak Wy cudne...'' zorganizowanego przez SP nr 6 w Rumi. Od wielu lat konkurs cieszy się popularnością i uznaniem wśród uczniów naszej szkoły. Laureatami zostali:
Kaja Helbik z kl.1a - III miejsce
Maja Makowska z kl. 2a - III miejsce
Lena Musiał z kl. 3b - II miejsce
Apolonia Oleksiak z kl. 3c - II miejsce
W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. ????????

WYCIECZKA DO WEJHEROWA

17 lutego grupa z klas 4b,c,d, w ramach realizacji programu z języka kaszubskiego, brała udział w wycieczce do jednej ze stolic Kaszub - Wejherowa. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej uczestniczyli w prelekcji pt. "Co nas straszy. Diabły, upiory i zabobony kaszubskie". Następnie pod opieką przewodnika zwiedzili część najważniejszych miejsc w okolicy rynku wejherowskiego: Ratusz i Kolegiatę. W sanktuarium Maryjnym poznali historię założyciela miasta, a tym samym fundatora Kalwarii i kościołów, wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera. Podczas wycieczki uczniowie pogłębili wiedzę na temat miasta, które ma przydomek "Duchowa stolica Kaszub". Galeria

ROK SZKOLNY 2022/2023

WARSZTATY

Walentynkowe, kolorowe, ,,serdëszka'' wykonywali uczniowie podczas spotkania z artystką regionalną p. Ewą Narloch - Kerszka. Pod okiem gościa łączyli ze sobą różne techniki plastyczne. Efekty są zaskakujące! ♥????♥ Galeria

 

 

FESTIWAL PIOSENEK

W świątecznym nastroju odbył się 15 grudnia Festiwal Piosenek 2022 r. ,,Jô spiéwiã pò kaszëbskù,,. Uczniowie z rumskich szkół zaprezentowali swój repertuar piosenek, kolęd i pastorałek kaszubskich. Była to kolejna okazja do wymiany doświadczeń, przedstawienia swoich umiejętności językowych, wokalnych i instrumentalnych. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali zwycięzcami. Gratulujemy!

KONKURS CZYTANIA - ETAP WOJEWÓDZKI

Do kolejnego regionalnego/wojewódzkiego etapu konkursu ,Méster Bëlnégò Czëtaniô, - mistrz pięknego czytania - zakwalifikowały się uczennice z kl.6a Wiktoria Dmowska oraz z kl.3d Urszula Ryduchowska, która została wyróżniona spośród 29 uczestników w kategorii kl.3-4. Podczas konkursu uczestniczki miały okazję zobaczyć jak grają, tańczą, śpiewają i bawią się dzieci oraz młodzież z zespołu ,,Frantówka z Lęboka. Brawo za osiągnięcia w języku kaszubskim????????????